İş Geliştirme hakkında soru-cevap | Laba işletme okulu
Blog

Arama

İş Geliştirme hakkında soru-cevap

“Ticari büyüme kısa dönemde karlılık hedefler ama sürdürülebilir karlılık için orta ve uzun vadeli büyüme stratejisinin olması karlılıktan çok stratejik olarak büyüme önceliklendirilmelidir.”

c-6278d183c7a7a788991158.png

Türk Telekom’un İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Altuntaş’ın Laba yolculuğu 31 Mayıs’ta başlıyor. 5 hafta ve 10 dersten oluşan İş Geliştirme online eğitimine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Tolga Altuntaş ile “İş Geliştirme” hakkında soru cevap hazırladık.

#1. Ticari büyüme daha fazla karlılık mı hedefler?

Ticari büyüme kısa dönemde karlılık hedefler ama sürdürülebilir karlılık için orta ve uzun vadeli büyüme stratejisinin olması karlılıktan çok stratejik olarak büyüme önceliklendirilmelidir.

#2. İş geliştirme ana hatlarıyla ne anlama gelir?

İş Geliştirme uçtan uca pazarlama, ürün geliştirme ve satış fonksiyonlarıyla organik bir bağ içindedir. Tüm bu fonksiyonları içine alarak pazara fark yaratan çözüm, servis veya ürünün konumlandırılması iş geliştirmenin ana fonksiyonları arasındadır.


#3. Her sektörde iş geliştirme yapılması mümkün mü?

Her sektörde iş geliştirme yapılması mümkündür. 

#4. Canvas iş modeli ne anlama gelir?

Canvas iş modeli bir şirketin röntgeni gibidir. Şirketin tüm iş modellerinin görselleştirilmesi sürecidir. 

#5. Şirketler kriz yönetimi planlamalarını ne kadara sağlıklı yapıyorlar?

Günümüzde şirketler kendi dışlarında gelişen etmenlerı maksimum düzeyde kontrol etme eğilimindedir. özellikle 2000'li yıllardan sonra makro düzeydeki krizlerin iş süreçlerine doğrudan ve dolaylı etkileri gözlemlenmiştir. Şirketler günümüzde risk ve kriz  departmanları oluşturarak süreçlerini daha planlı olarak yönetme eğiliminde oldukları gözlemlenmektedir

#6.Stratejik İş Geliştirme Nedir?

Stratejik iş geliştirme, iş geliştirme süreç ve prosedürlerinin firmanızın stratejik iş hedefleri ile uyumlu hale getirilmesidir. Bu uyum sürecinden sonra da şirket için maksimum değer yaratma hedeflenmelidir.

#7. İyi bir iş geliştirme profili, sadece iyi bir satış profili midir?

Hayır, iş geliştirme profillerinin satış yetkinliklerinin olması artı bir değerdir ancak, ürün geliştirme, pazarlama, strateji ve finans bilgisi  kas güçleri daha çok ön plana çıkmaktadır.

Haber bültenimize abone olun

Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz